Acil Durum ve Tahliye Planı

Acil Durum ve Tahliye Planı & Makina Yerleşim Planı

Karşılaşılabilecek acil durum karşısında içeride bulunanların tahliyesini planlamak için hazırlanan, kaçış yollarının, kaçış yönlerinin, çıkış kapılarının, müdahale envanterlerinin ve yangından korumalı ya da korumasız bölümlerin belirtildiği ve gösterildiği krokiye “Acil Durum Tahliye Planı” denir.

Standartlara Uygun Çalışma

“İşyerlerinde Acil Durum Yönetmeliği” ile “Binaların Yangından Koruma Yönetmeliği” ve “Sağlık Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği” doğrultusunda hazırlanacak tahliye planları bu standarta uygun olmak zorundadır.

“İşyerlerinde Acil Durum Yönetmeliği” madde 5 gereği çalışan ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesi esasına göre düzenlenir.
Tahliye Krokisi olan isimlendirilen çalışma, çıkışı gösteren kroki olmayıp, “İşyerlerinde Acil Durum Yönetmeliği” madde 10 gereği “Binaların yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” madde 30-31-32-33 gereği düzenlenmiş ve işaretlenmiş acil kaçış yollarını gösterir.
“İşyerlerinde Acil Durum Yönetmeliği” madde 12 gereği risk analizinde belirtilen tehlikeler, müdahale envanterlerini gösterir.

Bu plan yangın tahliye planı olarak geçse de tüm acil durumlara karşı hazırlanarak planlanmaktadır. Yangın tahliye planı içerisinde çıkış yollar, kapılar, müdahale için gerekli olan envanterler semboller aracılığı ile belirtilmektedir.

Plan üzerinde kişilerin sembolleri anlamaları açısından sembol açıklamaları ve uygulama kurallarına da yer verilmektedir. Kullanılan bu sembollerin ISO7010 Uluslararası standartlarına uygun olunması gerekmektedir. Uluslararası düzeyde ortak bir dil geliştirilmesi, tahliye planlarında oldukça önemlidir.

Ayrıca bu belirtilenlere ek olarak ilk yardım malzemelerinin bulunmuş olduğu noktalar, görev paylaşımları, görevlendirme yapılmakta olan personellerin iletişim bilgileri ve acil bir durumda yardım istenecek kamu kuruluşlarının da iletişim bilgilerine yer verilmektedir.

İletişim

Pusula Yangın olarak her zaman müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en kaliteli ve en iyi hizmetleri siz değerli müşterilerimize sunuyoruz. Her zaman yenilikçi ve gündemi takip eden bir firma olarak müşterilerimize, yangın konusunda hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu hizmetlerimizi de sizlere alanında uzman mühendislerimiz ile sunmaktayız.

Başakşehir/İSTANBUL
+90 212 485 99 92
09:00 - 18:00